Cupra je predstavila vrhunsku verziju svog električnog modela Born VZ, koja nudi više snage i bolje performance od osnovne verzije.

Born, prvi električni model brenda Cupra, predstavljen je 2021. godine, od kada je na tržište isporučeno ukupno 45.300 primjeraka, a tokom protekle godine ostvaren je rast od 44,4%.

Cupra Born VZ je dobila naziv po riječi “Veloz”, što na španskom znači brzina.
Naime, ovaj model ima snagu od 240 kW i 545 Nm obrtnog momenta, što mu omogućuje ubrzanje od 0 do 100 km/h za samo 5,7 sekundi i dostizanje maksimalne brzine od 200 km/h.
Za ovaj model, Cuprini inženjeri su izmijenili geometeriju sistem vješanja, podesili upravljanje i poboljšali kočenje, pa je Born VZ jedan od najdinamičnijih automobila u svom segmentu.
Novi sistem ovjesa, DCC Sport donosi nove stražnje amortizere i opruge, te ažurirane postavke prednjih amortizera i stabilizatora, čime je postignuta bolja kontrola u vožnji, čak i na neravnim podlogama, što se djelomično može priprsati novim širim felgama dimenzija 8Jx20.


Iz Cupre ističu da, iako su poboljšali performanse, nisu žrtvovali efikasnost, jer Born VZ može prevesti do 570 km s jednim punjenjem. Kapacitet baterije je povećan za 2 kWh i iznosi 79kWh neto kapaciteta. baterija se može puniti na kućnom punjaču snage 11 kW, ili na brzom DC punjaču, snage do 170 kW, što znači da brzo punjenje od 10% do 80% kapaciteta traje samo 30 minuta.


U unutrašnjosti Cupra Born VZ nudi standradna CUP Bucket sjedišta, napravljena od prerađenog SeaQuail Yarn pređe, kao i materijala Dinamica od 73% recikliranog poliestera.
U odnosu na standardni model Born VZ ima sistem infotainmenta s ekranom dijagonale 12,9 inča, 0,9 inča veći u odnosu na standardni, a u opciji je premium audio sistem kojeg je razvio Sennheiser, s 10 zvučnika, snage 425 W. taj autdio sistem koristi Sennheiserov softver AMBEO Concerto, sposoban da “destilira” osnovne muzičke komponente, uključujući različite instrumente, redistribuirajući ih po prostoru unutar automobila.
