Kako javljaju francuski mediji, Peugeot je prestao koristiti naziv PureTech u svojoj ponudi. Naravno, 1,2-litreni agregat nije završio svoju tržišnu karijeru.
Jednostavno je preimenovan. Sada će marka svoje motore u svojoj ponudi označavati brojevima koji odgovaraju njihovoj snazi, odnosno tačno 100 i 130. Kod hibridnih varijanti tu su i oznake mild hybrid i hybrid. Zašto ova odluka?
1.2 PureTech završava svoju tržišnu karijeru?
Ne baš. Ime ima negativne konotacije. Pa idemo redom. Trenutno ponuđeni motori ne pate od istih problema kao njihove poznate starije varijante. Podsjetimo, u vrijeme premijere 1.2 PureTech agregat je ocijenjen kao jedan od najboljih motora dostupnih na tržištu. No, fleksibilni motor s malim apetitom za gorivo ubrzo se pokazao kao prava noćna mora za vlasnike vozila sa ovim motorom ispod haube. Sve je to bilo zbog zupčastog remena koji je radio u uljnoj kupki. Inženjeri su vjerovali da će ovo rješenje povećati njegov radni vijek, međutim ispalo potpuno suprotno.
Nakon nekog vremena remen uronjen u ulje počeo se raspadati. Gumeni komadi su zatim našli svoj put u glavne kanale za ulje, uljnu pumpu i vakuumsku pumpu pojačivača kočnica. Učinak? Motor je počeo kvariti, a kočioni sistem gubio je učinkovitost. Problem je uglavnom pogađao automobile koji su se vozili na kratkim relacijama i nisu imali priliku postići optimalnu radnu temperaturu – ulje se s vremenom razrjeđivalo benzinom, što je rezultiralo bržim trošenjem remena. Naravno, prisutnost neispravni motori utjecali su na vrijednost vozila i drastičan pad njihovih cijena na tržištu polovnjaka.
Napušta li 1.2 PureTech francusko tržište? To je samo promjena imena. Ostala pravila garancije?
Kad je stvar izašla na vidjelo, u Peugeotu su je pokušali izgladiti. Preporučeni interval zamjene zupčastog remena skraćen je sa čak 180.000 km na 100 hiljada km. Također je preporučeno češće mijenjati ulje. Ne više svakih 20/25 hiljada kilometara, nego na maksimalno 15 hiljada km (međutim, vrijedi se pridržavati starog, provjerenog pravila – ulje treba mijenjati svakih 10.000 km).
Ipak, najznačajnija promjena uvedena je 2022. U junu se počeo koristiti novi, izdržljiviji zupčasti remen.
“Predstavili smo novi remen koji je podvrgnut rigoroznim testovima koji potvrđuju da se radi o pouzdanom rješenju prikladnom za 3-cilindrične EB2 benzinske motore GEN1 i GEN2 generacije”, izvijestili su tada predstavnici Stellantisa. Štaviše, najnovija generacija motora (GEN3) već je opremljena razvodnim lancem (zbog uvođenja blagog hibrida i povećanja broja zajedničkih komponenti s 4-cilindričnim jedinicama). Otuda velika želja da se napusti ime PureTech, što je kao loš znak za mnoge vozače. Vrijedno je dodati da je proizvođač nedavno produžio garanciju.