U mnogim evropskim gradovima uvedene su zone niske emisije, odnosno zone ograničenog saobraćaja u kojima je zabranjen pristup vozilima koja previše zagađuju.
Saobračajna ograničenja, povezana s kaznom u slučaju nepoštovanja istih, otežavaju svakodnevna putovanja mnogim vozilima koja ne ispunjavaju uslove za ulazak u zone niskih emisija štetnih gasova.
Vozačima u Velikoj Britaniji kamere koje pokrivaju takve zone nisu najbolje sjele pa su ih jednostavno odlučili da unište.
Na snimku koja stiže iz Nizozemske vide se vozači koji ispred kamera za provjeru emisija štetnih gasova prekrivaju registarske tablice, prenosi Jutarnji.hr.
Na crvenom svjetlu neposredno ispred kamere vidi se da skoro svi vozači izlaze iz automobila kako bi na ovaj ili onaj način prekrili registarski broj. Mnogi koriste izolir traku, dok drugi postavljaju kesama prekrivaju tablice.
“ElPais” piše da dodatan problem predstavljaju loše kalibrisane kamere zbog kojih mnogi vozači dobijaju kazne. Na takve kazne moguće je podnijeti žalbu, ali ulazak u sudski postupak mnogi žele da izbjegnu. Zbog toga se mnogi vozači odlučuju da problem zaustave u korijenu i direktno zaobiđu kameru.
View this post on Instagram




























































