U Stellantisu su svjesni da su njihovi sada već bivši zaposlenici odgovorni za snažan prodor kineskog brenda na njemačko tržište.
Kineski proizvođači automobila sve više prodiru u Evropu i pokušavaju pobijediti lokalne brendove na domaćem tlu. Takva situacija se trenutno odvija u Njemačkoj, gdje BYD ostvaruje snažan napredak. To je posebno vidljivo u sjedištu Opela, Rüsselsheimu, gdje prodor BYD-a predvode dva bivša Stellantis menadžera, prenosi index.hr
To su regionalna direktorica BYD-a za Evropu Maria Grazia Davino i direktor BYD-a za Njemačku Lars Bialkowski
Iako zaposlenici često mijenjaju posao, njemački Automobilwoche je izvijestio da je nekoliko ovlaštenih Stellantisovih dilera u Njemačkoj već potpisalo ugovore o prodaji BYD vozila. To navodno “izaziva ljutnju u Rüsselsheimu”, gdje se nalazi Opel.
Uprkos lošem utisku, Davino je rekao publikaciji: “Lars Bialkowski i ja nismo zvali predstavnike koje smo poznavali od ranije.” Umjesto toga, tvrdi da su ih zvali jer “vide potencijal BYD-a”.
Bialkowski je dodao da je to bio „vrlo prirodan potez“ za trgovce da se obrate jer kineski brend nudi mnogo prostora za rast. To znači novac, a to je nešto što ih definitivno zanima.
Eksplozivni rast
Iako je BYD prodao manje od 8.600 vozila u Njemačkoj do augusta, brend se brzo širi. Kako je Davino objasnio, kompanija je prije nekoliko sedmica imala samo 26 prodajnih mjesta. Taj broj se sada povećao na „više od 50“, a cilj je dostići 120 do kraja godine.
To je prilično značajno povećanje, ali BYD planira još veći rast u 2026. godini. Konkretno, cilj im je imati 300 lokacija sljedeće godine, što je, prema Bialkowskom, minimalan broj prodajnih mjesta koji im je potreban za osvajanje značajnog tržišnog udjela.
Ali problemi se već naziru, a jedan predstavnik je rekao publikaciji da BYD-ova „mreža raste prebrzo“ i da nije održiva. Automobilwoche je također primijetio da je samo 12% registracija od privatnih kupaca, što sugerira da su mnoge došle od kompanija poput kompanija za iznajmljivanje automobila.
Uprkos tome, Davino je rekao da je “potražnja mnogo veća nego što možemo zadovoljiti”. Bialkowski je dodao da je njihov cilj prodati 50.000 vozila u Njemačkoj što je brže moguće.